Ján Figeľ (1960) je slovenský politik a historicky prvý slovenský eurokomisár. Od mája 2016 je osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ.

Ako štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí SR zodpovedal za prístupové rokovania Slovenskej republiky do Európskej únie. Keď sa Slovensko stalo členom EÚ, stal sa ako prvý Slovák vôbec členom Európskej komisie (2004-2009; Komisia J. M. Barrosu).

Ako člen Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mnohojazyčnosť pôsobil v rokoch 2004 až 2009. V rokoch 2012 až 2016 zastával funkciu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Od júla 2010 do apríla 2012 bol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Od roku 2009 do marca 2016 bol predsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). V najbližších eurovoľbách (2019) je kandidátom KDH do europarlamentu. Svojou účasťou z posledného miesta na kandidátke chce podporiť celý tím KDH.

Funkciu osobitného vyslanca EÚ pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo presvedčenia mimo EÚ Figeľ zastáva od roku 2016. Jeho vymenovanie bolo odozvou na výzvu Európskeho parlamentu prostredníctvom rezolúcie z februára 2016 proti genocíde v Iraku a v Sýrii páchanej organizáciou Islamského štátu (ISIS). Samotný Figeľ na adresu svojho postu povedal: „Bol som pozvaný vykonávať túto úlohu pred troma rokmi, v čase genocídy kresťanov, Jezídov a iných na Blízkom východe. Toto obdobie znamenalo aj krízu v Európe, pretože migrácia, aj utečenecká kríza zasiahla aj európsky kontinent“. Do kampane KDH v eurovoľbách chce prispieť aj motívom presadenia náboženskej slobody ako trvalej súčasti politiky EÚ.

Ďalšie zdroje:

Tag: Predstavitelia EÚ, Fungovanie EÚ