Dánsko je od roku 1849 konštitučnou monarchiou. Má zastupiteľský parlamentný systém s predsedom vlády (premiérom) a hlavou štátu (panovníkom), ktorý si oficiálne zachováva výkonnú moc, avšak plní výlučne reprezentatívne a protokolárne úlohy.

Súčasťou kráľovstva sú aj dve autonómne krajiny v Atlantickom oceáne, ktoré nie sú členmi EÚ: Faerské ostrovy a Grónsko. Dánske kráľovstvo je najmenšou škandinávskou, ale s spolu Grónskom druhou najväčšou európskou krajinou.

Členskou krajinou EÚ je od 1. januára 1973. Menou je dánska koruna (DKK) a krajina neplánuje zaviesť Euro. Dánsko si dohodlo výnimku z povinnosti zaviesť spoločnú európsku menu. Členskou krajinou schengenského priestoru je od 25. marca 2001. Úradným jazykom je dánčina a hlavným mestom Kodaň.

Dánsko má v Európskom parlamente 13 poslancov. V Rade Európskej únie sa pravidelne stretávajú národní ministri, aby prijímali právne predpisy a koordinovali politiky EÚ. Na zasadnutiach Rady sa pravidelne zúčastňujú zástupcovia dánskej vlády v závislosti od prerokúvanej oblasti politiky. Predsedníctvo v Rade EÚ malo Dánsko celkovo už 7 krát, nasledujúce je plánované v roku 2025.

Dáni sa ako jedni z prvých v Európe začali vážne zaoberať ochranou životného prostredia, čím neskôr motivovali aj iné štáty EÚ. Už v roku 1971 vytvorili ministerstvo venujúce sa environmentálnym otázkam a v roku 1974 ako prví schválili zákon na ochranu životného prostredia, ktorý odvtedy dodatkami niekoľkokrát sprísnili. Dánsky model pre environmentálnu legislatívu sa stal vzorom pre EÚ a svoje know-how environmentálneho modelu predávajú Dáni aj do ďalších štátov sveta.

Ďalšie zdroje: