Bielorusko je štát na území východnej Európy o rozlohe asi 207 000 km². Štátnym zriadením je republikou s prezidentským systém vlády. Od roku 1994 prezidentský úrad zastáva Alexander Lukašenko. Po voľbách v roku 2010 a uväznení niektorých opozičných lídrov, uvalila Európska únia na Bielorusko reštrikcie. Zlomom bol rok 2015, kedy sa EÚ podarilo naštartovať niektoré mechanizmy spolupráce v rámci východného partnerstva. Menou je bieloruský rubeľ (BYN). Hlavným mestom je Minsk.
Bielorusko má možnosť stať sa aktívnym partnerom EÚ v rámci politiky susedských krajín. Musí však splniť predpoklad zavedenia základných demokratických a ekonomických reforiem, čím by sa priblížilo európskym štandardným hodnotám. Spolupráca krajiny s EÚ môže priniesť občanom okrem iného voľnejšie cestovanie, reformu právneho systému a rovnaké základné práva pre všetkých alebo aj zvýšenie kvality životného prostredia. V roku 2006 Komisia vydala dokument, v ktorom hovorí konkrétne, čo môže EÚ priniesť Bielorusku. Vyjednávanie o Dohode o partnerstve a spolupráci bolo v roku 1997 pozastavené kvôli nepriaznivému politickému režimu.
Viaceré medzinárodné organizácie, vrátane OBSE, dlhodobo kritizujú politické pomery a označujú voľby za neslobodné. Rada Európy vylúčila Bielorusko v roku 1997, keď sa pri referende a voľbách porušovali princípy demokracie. Kritika sprevádzala aj prezidentské voľby v rokoch 2006, 2010 a 2015, v ktorých získal súčasný prezident Lukašenko viac ako 80 % hlasov. Od roku 2015 sa vzťahy medzi Bieloruskom a EÚ zlepšujú a Bielorusko aktívnejšie spolupracuje v rámci politiky východného partnerstva. Podmienkou je rešpektovanie ľudských práv a slobôd. Krajiny iniciovali v roku 2015 spoluprácu v rámci dialógu k ochrane ľudských práv. Bielorusko prepustilo politických väzňov a v roku 2016 Európska únia zrušila doterajšie sankcie voči Bielorusku a aktivovala mechanizmy ekonomickej spolupráce. Aj napriek zlepšeniu v oblasti ľudských práv, Európska únia aj naďalej situáciu monitoruje a ani zďaleka nie je ideálna. Bielorusko má ešte stále, ako jediná európska krajina, trest smrti. V rámci pomoci prostredníctvom mechanizmu susedskej politiky bolo za obdobie 2014 – 2018 prečerpaných 120 miliónov Eur. Mechanizmus tejto politiky bude pokračovať aj v ďalších rokoch. EÚ predstavuje pre Bielorusko druhého najväčšieho obchodného partnera. V roku 2018 vzájomný obchod vzrástol o 5 %.
Ďalšie zdroje: