Identitu EÚ tvorí viacero symbolov. Najznámejšou je vlajka, ktorá tvorí kruh žltých hviezd na modrom podklade. Medzi ďalšie symboly patrí európska hymna, Deň Európy a motto.

Európska vlajka je nielen symbolom Európskej únie, ale takisto jednoty Európy a európskej identity v širšom zmysle. Európsku vlajku tvorí 12 zlatých hviezd na modrom pozadí. Hviezdy symbolizujú ideály jednoty, solidarity a harmónie medzi ľuďmi v Európe. Ich počet nesúvisí s počtom členských štátov, kruh však vyjadruje ich jednotu. História vlajky siaha až do roku 1955.

Európska hymna pochádza z 9. symfónie d mol, ktorú v roku 1823 skomponoval Ludwig van Beethoven ako hudobný podklad pre verše Schillerovej „Ódy na radosť“ (Ode "An die Freude") z roku 1785. Hymna nesymbolizuje len Európsku úniu, ale aj Európu v širšom zmysle. Báseň Óda na radosť vyjadruje Schillerovu idealistickú víziu, ktorú zdieľal aj Beethoven, že všetci ľudia budú bratia. Beethovenovu „Ódu na radosť“ za svoju hymnu si vybrala Rada Európy už v roku 1972. Nemá žiadny text, pozostáva iba z hudby. V univerzálnom jazyku hudby vyjadruje ideály slobody, mieru a solidarity, ktoré sú spoločné pre celú Európu.

Deň Európy je 9. máj. Je oslavou mieru a jednoty v Európe. V tento deň si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi. Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

Motto EÚ znie „Zjednotení v rozmanitosti“. Začalo sa používať v roku 2000. Symbolizuje spojenie Európanov vo forme EÚ s cieľom žiť v mieri a prosperite a využívať výhody rozličnosti kultúr, tradícií a jazykov európskeho kontinentu.